Geçmişi cezalandırmak mı, Ondan kar sağlamak mı?
Pazartesi Ekim 2008, 18:23
Filed under: Tongue Fu

Share Button

"Bilgeliğin zirvesi bugünde yaşamak, geleceği planlamak ve geçmişten kar sağlamaktır."

Münakaşa etmek boşa zaman harcamaktır, çünkü geçmişi değiştiremezsiniz. Geçmişten sadece ders alınabilir. Bugünden sonra insanlar ağız dalaşına başladığında hemen elinizi kaldırıp, "bunun bir faydası yok" deyin. Kavgaya yol açmadan husumeti durdurun. Sözle yumruklaşmanın bir amaca hizmet etmediğini, ilk baştaki hedefe ulaşmanın yolları üzerinde odaklanmanın zamanı çok daha iyi kullanmak anlamına geleceğini belirtin. Grubun zihinsel çerçevesini "Kim yaptı?" sorusundan "Bu konuda ne yapabiliriz?" sorusuna kaydırmaya çalışın.

  Eski bir katılımcı bu fikri çok iyi bir şekilde uyguladığını yazdı. Bahar tatilinden sonra ailesi ile birlikte eve döndüklerinde burunlarına korkunç bir koku çarpmış. Sonunda kokunun kaynağını mutfakta bulmuşlar. Tatile çıkarken birisi buzdolabının kapısını sonuna kadar açık bırakmış ve içindeki herşey kokmuş.

  Eşinin "Buzdolabını en son kim açmıştı?" diye sormasıyle karşılıklı ithamlar başlamış. " Yolda yemek üzere sandviçleri sen hazırlamıştın.". "Bu daha önceydi, kapıdan çıkarken maden suyu almak üzere geri dönen sen değilmiydin?". " Hayır, evden en son çıkan ben değildim." Herkes birisini suçlu taraf olmakla itham ediyormuş.

 "Sonunda" diyor bu arkadaşımız." Sizin geçmişte bırakma tekniğinizi hatırladım.Elimi kaldırıp bağırdım: ‘Bunun bir yararı yok.Kapıyı kimin açık bırakmış olduğunu sabaha kadar tartışabiliriz, ama bunun mutfağın temiz hale gelmesine hiçbir yararı olmaz. Bunun yerine gelin elbirliğiyle bu pislği ortadan kaldıralım. Daha sonra bir daha seyahate çıkarken herşeyin kapalı olup olmadığını kontrol etmemizi sağlayacak bir sistem geliştirmeye çalışırız‘ " demiş.

Sam HornYorum yapılmamışLeave a comment
Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)