Katanası olan mı yoksa Yatağanı olan mı kazanır?
Pazartesi Kasım 2007, 05:01
Filed under: Günü-Birlik,Tarihin içinden

Share Button

Katanayı bilmeyen yoktur.Kill Bill’de sık sık bu kılıcı görmüşüzdür.Peki yatağanı gören varmı?

Osmanlının 16. ve 19.yüzyılda kullandığı çok etkili ve estetik bir kılıç olan yatağanı yeniçeriler,leventler ve piyadeler kullanmıştır.Silahın kullanımı zor fakat çok etkili ve tahrip gücü yüksektir.Silah o kadar etkili olmuşki Sırplar 19.yy’da yatağanı milli silah olarak kullanmışlar.

Yatağanın Tasarımı
Kılıcın tasarımı diğer kılıçlardan farklıdır.Kılıcın keskin tarafı aşağı bakan yeridir ve ağırlık merkezi ucuna yakındır. Kesme,delme ve kemik kırmak için çok ideal bir yapıya sahiptir.Kılıcın kabza bölümünde ayet,dua,özlü sözlerle süslemeler bulunmaktadır.

Kılıç Sırpların dışında Çinlilerinde ilgisine çekmiştir ve şimdi olduğu gibi iyi bir taklit yaparak ‘dai-dao’ isimli meşhur bir Çin kılıcını yapmışlardır.Japonlarda bu eğik kılıçtan esinlenip düz olmayan hafif eğik bir kılıç yapmışlardır.

  Yatağan hakkında Türkiye’de birkaç makale,yazı, ve site dışında fazla bilgi olamamasına rağmen yurtdışında birçok yazı ve resim bulabilir hatta 2200 dolara satın alabilirsiniz.

Son olarak başlıkta belirtiğin sorunun cavabını ise fazla düşünmeye gerek yok ama yinede Kılıç hakkında uzman bir kişinin yorumlarını görmek lazım.

"Türklerin Anadolu topraklarında kendine özgü kılıçlarından biridir Yatağan. Hem biçimi hem çeliğinin zenginliği ile yatağan,bir katana ile çarpıştığında katanayı ikiye bölecek kadar sağlam bir yapıya sahiptir."
dreamware2 Comments

Yatağan ı tek geçerim :)))) iman gücü var ne de olsa

Comment by ebru güven 11.06.07 @ 17:55

ya Allaaah dedin mi kimse geçemez önüne 😀

Comment by şanlı türk 04.08.09 @ 22:57Leave a comment
Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)