Yaşanılan kriz hakkında…
Çarşamba Kasım 2008, 04:03
Filed under: Günü-Birlik

Share Button

Bugünlerde nereye gitsem, kimle konuşsam laf dönüp dolaşıp ülkedeki krize geliyor.  Evet biricik ülkemiz çeşitli siyasi ve ekonomik nedenlerle bir kriz geçiriyor ve etkisi de uzun süreceğe benziyor. Bunun vatandaşa yansıyan tarafı ise daha ucuz bir ev, daha soğuk bir oda, daha az gezmeler ve diğer eğlencelik aktiviteler…

Fakat şunu da görüyorum ki; Zaten başkasını suçlamayı seven ülkemin insanları krizi biraz da abartarak herşeyi krize bağlamayı seçiyor. Kriz kriz kriz demek iş veriminden götürdükçe götürüyor.

Bugün bu konuyu düşünürken bir hikaye geldi aklıma ve Amerikalı yazar John Maxwell’in bu hikayesini sizlerle paylaşmak istedim.

Olumsuzluğun Gücü

Yolun kenarında yaşayan ve hamburger satan adam zor işitiyordu, bu yüzden bir radyosu yoktu. Gözleri bozuktu, bu yüzden gazete okumazdı. Ama iyi hamburgerler satardı. Yolun kenarında durup bağırırdı:
Bir hamburger alır mıydınız bayım?” Ve insanlar onun hamburgerlerini alırdı. Ticaretini yürütmek için daha büyük bir fırın aldı.
Sonunda oğlu, ona yardımcı olmak için üniversiteden geldi. Ama sonra bir şey oldu. “Baba, radyoyu dinlemiyor muydun?” dedi oğlu. “Gazeteyi okumuyor muydun? Büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. Avrupa’nın durumu felaket. Bizim ülkenin durumu ise daha kötü
Bunun üzerine adam düşündü, “Eh, oğlum üniversiteye gidiyor, gazeteleri okuyor, radyoyu dinliyor; haklı olmalı.
Adam böylece aldığı etin ve siparişlerin miktarını azalttı, tabelaları indirdi ve hamburgerlerini satmak için yolun kenarında durmaktan vazgeçi. Satışları bir günde düştü.
Haklısın oğlum” dedi. “Kesinlikle büyük bir krizin ortasındayız.Yorum yapılmamışLeave a comment
Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)